Dekalóg alebo „Desatoro“. Potrebujeme ešte dnes prikázania?

Prvá poznámka k Desatoru

Na námestí vo Zvolene sa počas terénnej kampane pristavovali ľudia s otázkami aj výčitkami. Neraz zaznelo, že sme v PS príliš liberálni.

V jednom takomto rozhovore sa ukázalo, že ja aj môj diskutér máme veľa spoločného a to, čo on vníma sice ako prilíš liberálne no ľudsky s tým súhlasí, sa veľmi podobá na to, o čom hovoríme my v PS. Rozišli sme sa s tým, že mi želá aby sme boli úspešní ale že on je voči tomu skeptický. Ale pripustil, že dá PS šancu.

LGBTI+ nie je naša jediná agenda. To len tí, ktorým naša otvorenosť narúša ich osobné plány klamať a kradnúť, propagandisticky strašia verejnosť.

Zaujímame sa aj o ekonomickú prosperitu, sociálnu spravodlivosť, kvalitné vzdelávanie aj zdravotnú starostlivosť. A máme na to medzi nami odborníkov. Ja sám pracujem vo vzdelávaní od roku 1995. Ako učiteľ, riaditeľ gymnázia či manažér rôznych projektov.

Aktuálne otázky

Ľudia, ktorí chcú žiť v zodpovedných partnerských vzťahoch, by mali mať tie isté práva ako tí, čo už dnes majú možnosť žiť v manželstve.

Podelil som sa s ním aj o skúsenosť s tým, ako mi jeden dobrý známy, ktorý vyrástol v detskom domove hovoril, že ak by si po neho prišli dve ženy, lezby v registrovanom partnerstve, aby si ho adoptovali, bolo by to určite lepšie ako to, čo musel zažívať deň čo deň v detskom domove. Ak by si ho chceli adoptovať dvaja oteckovia, asi by sa zdráhal, ale aj to by bolo lepšie ako to, čo zažil tam. Chýbala mu osobná rodičovská láska.

Ako to vysvetliť efektívne a krátko

A tak sme preberali veľa konkrétnych situácií.

Práve vtedy mi prišla, tam na námestí vo Zvolene, na um myšlienka, že by som mohol krátko vysvetliť ako aj ja, ako kresťan, môžem byť nielen voličom ale aj členom a kandidátom Progresívneho Slovenska a ako sa moja viera a presvedčenie veriaceho človeka dajú spojiť.

A takto sa zrodila myšlienka na desať krátkych reflexií o Desatore, Dekalógu.

Lebo veriť v jedného Boha a veriť aj v možnosť nových a moderných zistení a vnímať progres ako súčasť nášho ľudského dozrievania je úplne v poriadku. Toto je prvá časť.

Najvyššia hodnota

O tom, že existuje niečo, čo je najdôležitejšie a má to pre nás najvyššiu hodnotu. Musí to byť mimo nás a nad nami, inak nás to prevalcuje. Kariéra, peniaze, ľudia – to nás v konečnom dôsledku vždy unaví a vyčerpá. Motiváciou musí byť to najvyššie a duchovné dobro. To neviditeľné, ušľachtilé, večné. Nekonečné duchovno, nekonečné dobro a večná láska. Po slovensky sa to volá BOH.

Pozývam vás do tohto uvažovania s otvoreným koncom milé priateľka a priatelia spolu so mnou. Samozrejme som otvorený aj vašim otázkam a komentárom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *