Pre dezorientovaný parlament nie je Ódorova vláda konkurenciou. Pre expremiérov a exministrov je nemilosrdným zrkadlom.
Diskusia k programovému vyhláseniu vlády odborníkov je lakmusovým papierikom toho, ako dnešné parlamentné strany chcú pomáhať ľuďom. Parlamentná diskusia a jednotlivé postoje hlavných aktérov ukazujú, aké pokrytecké pózy produkujú.
Kritérium Ľudovíta Ódora na reagovanie a vecné zaoberanie sa poslaneckými podnetmi je odborné. Musí byť postavené na overiteľných faktoch a konštruktívnom prístupe. Volení zástupcovia sa dostali v slovenskom parlamente do situácie, že pred sebou nemajú v exekutíve straníckych konkurentov ale vecne diskutujúceho človeka. Vecnosť jeho diskusie plamenným hlasom prirovnal jeden “smerácky” charizmatik v červenom drese k chatbotovi.
Odborníci, nie obchodníci
Pokusy spraviť z vlády odborníkov vládu obchodníkov narážajú na fakt, že nikto z členov vlády sa o stranícku politiku v minulosti ani nešuchol a ak dlhšie hľadáme a nepovažujeme členstvo Ivana Šimka vo vláde Mikuláša Dzurindu za premlčané, tak to bolo skôr „šuchnutie“ sa v neprogresívnom konzervatívnom košiari.
Tichá, slušná a rozvážna sila prezidentky Zuzany Čaputovej rozhodne nemá bitkársku charizmu záveru kampane Progresívneho Slovenska v minulých voľbách a ak teda hľadáme jednotiaci motív menovania vlády odborníkov ,tak je to práve toto pevné trvanie na odbornosti a zahodenie prikrčenej úslužnosti či populistickej nadprodukcie ukričaných sľubov a lží.
Snaha ukázať, že aj odborníci sú len straníci, je overená Ficova taktika. Už v minulosti sa uchyľoval k pokusom ukázať, že všetci politici sú rovnako skorumpovaní a špinaví. Kto nebol, toho obhádzal blatom on, alebo si vymyslel dlažobné kocky, Sorosa alebo aj “pozitívny” príklad vlastnej „birmovky“.
Keď sa Ľudovít Ódor nadýchol a povedal, že ide zareagovať na všetky konštruktívne a faktické návrhy poslanca Blahu, v parlamente vzbudil pozornosť. Chvíľu mlčal, poďakoval sa za pozornosť a opustil rečnícky pult. Neviem koľkí poslucháči v sále na prvú pochopili, že nič z toho, čo nahnevaný poslanec Smeru predstierajúci charizmu predniesol, sa nekvalifikovalo na premiérovu reakciu. Blahovo vykrikovanie bolo nekonštruktívne a nezakladalo sa na faktoch.
Táto inšpirácia reagovať a spravovať krajinu na základe dvoch Ódorových kritérií si určite zaslúži pozornosť.
Pravdivosť a konštruktívna ústretovosť
Ak máme riešiť veci vecne, musíme vychádzať z popisu skutočnosti, ktorý sa s ňou zhoduje.
Analýza stavu a možnosti manažovať situáciu vychádzajú z presných čísel, stavu, kalendára a berie do úvahy personálne aj materiálne zdroje. Ľudovít Ódor vie, že nič iné ako to, čo má, nemá. Preto pokojne hovorí, že nie je obchodníkom ale odborníkom.
Vláda odborníkov je totiž jedno my a nie X-krát ja a moja strana s populistickým počtom hocičoho – od ihrísk pre deti až po sociálne byty pre každého.
Minister prezentuje „vládne“ ihriská ako stranícku propagandu (zdroj: SME)
Premiér dočasnej vlády vie, že pre prácu a návrh zmyluplných riešení je dôležitá spolupráca.
Odborníci ani tento chaos nie sú včerajší
Na všetku kritiku a rétorické cvičenia jednotného frontu populistickej opozície prišla od Ľudovíta Ódora jediná reakcia.
Začudoval sa nahlas a stručne, že ako to všetko títo zástupcovia ľudu môžu navrhovať, keď táto situácia sa nezrodila z včerajšieho večera do dnešného rána.
Vieme, že práve viacnásobný premiér, neúspešný expremiér, následne minister financií či minister práce a sociálnych vecí a SMErodiny vedia, že len pokrytecky kričia, aby prekričali pravdu o vlastnom zlyhaní. V prípade Smeru sa toto zlyhanie kumulovalo organizované štátom v područí divných ľudí niekoľko volebných období.
Budúcnosť Slovenska sa dá postaviť iba na pravdivosti a ústretovosti. Tieto dve vlastnosti nás motivujú k jednoduchým riešeniam, z ktorých vzniknú tie dobré. Pravdivo a ústretovo. Takto čítam ja to, čo robí a hovorí Ľudovít Ódor.
Pôvodne publikované na mojom blogu