Čo nevieme o cirkvi

Dejiny a budúcnosť sa pretínajú v súčasnom dianí. Budúcnosť nie je súhrou osudu a tajných síl. Je výsledkom snaženia aktívnych ľudí v súčasnom dianí. Vo vede je to najzrejmejšie. Technologické riešenia, ktoré si užívame dnes, sú výsledkom práce generácií vedcov a výskumníkov pred nami. A dôležití boli aj tí tvoriví a odvážni ľudia, ktorí prispeli k tomu, že nové objavy sa stali užitočnými každodennými spoločníkmi bežných ľudí. Tu a teraz.

Podobne to je aj v spoločenskom vývoji. Tradície sú výsledkom dialógu a hľadania riešení každodenných situácií, ktoré prináša vývoj spoločnosti, informovanosti či vzdelanosti. Kresťanstvo v dejinách odpovedalo práve na nové situácie, ktorými žila civilizácia v rôznych obdobiach svojho vývoja.

Sobotné reflexie – Skrytá cirkev

Aj dnes existuje vo svete veľa kresťanov, ktorí sa v snahe o autentické prežívanie svojej viery chcú prepracovať k zodpovednému a intelektuálne poctivému riešeniu globálnych výziev v oblasti medicíny, bioetiky, multikultúrneho dialógu či takých jednoduchých a tradičných tém ako je úloha ženy v spoločnosti či ako má vyzerať dnešné kresťanstvo, kto ho má reprezentovať a ako má napríklad vyzerať dnešná cirkev. O tomto som sa v programe Sobotné reflexie zhováral s Petrom Križanom a Rasťom Kočanom z OK21, Spoločenstva pre otvorené kresťanstvo pre 21. storočie.

Aj vznik kresťanstva bol výsledkom novej interpretácie starých pravidiel. Nechcelo nič z dovtedajších noriem zmeniť. Naopak, kresťania chceli naplniť to, čo vnímali ako evanjeliový odkaz svojho „lídra“, Ježiša Krista. Pápež František sa tiež pokúša o nové podoby odpovedí na to, čím v dnešnom svete kresťanstvo prechádza.

Aj preto je úplne OK, o tom hovoriť a byť súčasťou tohto dialógu. Program Sobotné reflexie a Hosť Pyramídy som moderoval od jesene 2015 až kým som sa nezačal otvorene politicky angažovať. Tu je link, na ktorom si môžete vypočuť aj ostatné relácie.

Je tam veľa zaujímavých hostí, ktoré a ktorí sa tiež rozhodli vstúpiť do spoločenského diania v politickom zápase v rôznych stranách. Tých novších. Nebudeme sa o dnešnom svete už len rozprávať a prizerať sa. Aktívne postoje sa dostanú do novej podoby. Spoločne sa budeme aj takto snažiť o pozitívnu zmenu. Politika je vážne zamestnanie. Preto mu aj ja chcem dať vážnosť. Podporte ma v tom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *