Alfa a Omega? AOMEGA inštitút
Naša aktuálna výzva
Číslo účtu AOMEGA inštitútu:
SWIFT kód (BIC) TATRSKBX
VARIABILNÝ SYMBOL: 2024
POPIS PLATBY: meno a priezvisko dar 2024(Príklad: jozef nowak dar 2024)
Pod mlynom 4
900 33 Marianka
Kontaktný formulár:
Moji priatelia a spolupracovníci poznajú moje motto: „Ja na zázraky neverím, ja s nimi počítam. Už desať rokov klíči vo mne sen o tom, že budem robiť NAPLNO ako „public theologian“ to, čo najlepšie viem a čo mám rád. Tento rok majú dva moje „projekty“ 20 rokov. „Moja“ rodina a „moje“ gymnázium. Do „mojich“ škôl chodili už „moje“ dve dcéry. Stále som sám sebou. Keď som po maturite bol rok údržbárom, potom študentom medicíny, študentom teológie či kňazom. Život prináša nové poznanie a podľa toho musíme vedieť aktívne a zodpovedne konať.
Chcem aby okolo AOMEGA inštitútu vyrástla neformálna partia a nadšený expertný tím, ktorý bude otvárať dvere jednotlivcom, pracovným tímom aj neformálnym komunitám k odvahe byť samým sebou vo vzájomnom porozumení, empatii a solidarite.
Bude všetkým pomáhať na ceste , ktorá výrazne prispeje k nájdeniu toho, čo nás spája a čo strach malých detí a ich neistotu premení na dospelosť odvahy a nádeje mentálne aj duchovne odolných mužov a žien. Práve teraz ožíva AOMEGA inštitút. Áno. Odolnosť, múdrosť a dobroprajnosť je Alfa a Omega všetkého čo sme a čo robíme. S kladným aj záporným znamienkom tam, kde tieto tri veci chýbajú. Môžete sa spoľahnúť, že tak ako za komunizmu, počas štúdia teológie či potom pastorácii či v školách, vždy hľadám to najlepšie riešenie aby som ostal sám sebou. Človekom, ktorý verí, myslí a podľa toho aj koná.
Preto AOMEGA. Neformálne už od Nežnej revolúcie hovorím, píšem a vo svojom okolí ukazujem, že osobnej viery a pohľadu dopredu sa netreba báť napriek tomu, že inštitúcie na to určené sú vrátane ich lídrov viac ako nedokonalé. Je to pre nás ako spoločnosť a aj nás ako jednotlivých ľudí jediná cesta, ktorá nám dáva nádej na budúcnosť plnú chuti žiť, stretávať sa a čeliť tvorivo výzvam, ktoré pred nami stoja.
AOMEGA cez web www.aomega.sk už roky ukazuje a reflektuje to, na čom mi záleží a čomu žijem, keď nie som v práci. Treba to však dnes už robiť lepšie a NAPLNO.
Vo verejnom priestore sa kresťanstvo a tradičné hodnoty často používajú na strašenie ľudí. Takto ladené informácie sa stávajú nástrojom na šírenie neprávd. Čoraz častejšie cez dezinformácie a hoaxy v ľuďoch vytvárajú strach zo zistení vedy. Podporujú nedôveru voči súčasnej úrovni poznania – v medicíne, psychológii, teológii a spoločenských vedách. Zo zastrašovania a účelových neprávd sa menia dokonca až na nenávisť a vedú k nebezpečnému rozdeleniu spoločnosti.
Aj keď ide o univerzálnejší trend, využívanie náboženských tradícií k politickým cieľom získalo na Slovensku, vzhľadom na jeho špecifickú vojnovú históriu, výraznú negatívnu príchuť. Typicky – a vlastne mimovoľne – sa kolektívna identita v postkomunistických krajinách začala posilňovať nacionalizmom a „návratom“ ku kultúrno-náboženským koreňom.
Preto chceme budovať odolnosť voči zneužívaniu náboženstva vo verejnom priestore s pravidelnou medzinárodnou spoluprácou na tému aktuálnych kultúrnych a ľudskoprávnych výziev a interakcie radových kresťanov so spoločnosťou.
Ciele a výstupy projektu:
1. Vytvoriť udržateľnú platformu a sieť pre spoluprácu medzi verejne aktívnymi tvorcami verejnej mienky, novinármi, lídrami komunít, vedcami a pedagógmi pri prekonávaní a odstaňovaní deštruktívnych pseudonáboženských prejavov a motívov neznášanlivosti a nenávisti vo verejnom živote
2. Budovať odolnosť prostredníctvom pravidelného odborného obsahu prístupného širokej verejnosti vo forme pôvodných osvetľujúcich aktuálnych textov ako aj prekladov, organizovania verejných diskusií a konferencií k aktuálnemu dianiu s presahom do oblasti etického, hodnotového a náboženského prežívania.
3. Vytvárať vzdelávacie nástroje a podporné aktivity podporujúce spoluprácu, dôstojnosť, rovnosť a solidaritu rôznych názorových skupín spoločnosti (videomateriály, tlačové konferencie a vyhlásenia, workshopy).
3. Vyrábať materiály, ktoré by mohli byť ďalej využité pri príprave vzdelávacích programov pre mladých ľudí i dospelých s cieľom predchádzať extrémizácii a náboženského fundamentalizmu.
4. Poskytovať jednotlivcom, organizáciám aj „faith based“ komunitám nástroje a metodiky na ich imunizáciu proti pokusom o zneužitie náboženstva (napr. odvolávaním sa na tzv. tradičné hodnoty či blahobyt z obdobia ľudáckeho Tisovho režimu, podnecovaním strachu z LGBTI+ ľudí ich označovaním za „pliagu“ alebo kriminalizovaním žien, ktoré sa podrobili UPT) a to predovšetkým konzultáciami, seminármi, osvetovými podujatiami a publikáciami vychádzajúcich so zistení prieskumov na reprezentatívnej vzorke slovenskej spoločnosti.
5. Preskúmať spôsoby, ako sa cirkvi a náboženské komunity môžu stať konštruktívnym činiteľom v spoločnom úsilí o otvorenú, demokratickú a inkluzívnu spoločnosť.
Alfa a Omega | Otvorí dvere odbornosti a slušnosti
V čase informačného chaosu je mimoriadne dôležité poznať kritériá toho, čo je a čo nie je pravda. Komu sa dá veriť a čo je už za hranicou nielen uveriteľného ale aj možného.
V čase umelej inteligencie a oceánu informácií je náročné nájsť to, čo nám naozaj otvorí oči a porozumenie. Súvislosti a udalosti sú posúvané šikovnými manipulátormi do mútnych vôd relativizmu alebo naopak sa snažia vzbudiť dôveru hlasným krikom a expresívnym jazykom. A áno, aj vulgarizmami.
AOMEGA inštitút som zakladal už pred desiatimi rokmi ako občianske združenie ešte s Antonom Srholcom, ktorý ma povzbudzoval do jeho aktivít. Ochutnávku mojej činnosti nájdete už roky na webe s rovnakým menom: www.aomega.sk.
Projekt AOMEGA inštitútu teraz PROFESIONALIZUJEM aby to, čo v slovenských médiách nenájdete, našlo cestu na svetlo sveta práve cez podujatia, texty a iné aktivity AOMEGA inštitútu.
Alfa a Omega | Je viera a kresťanstvo bez cirkvi možné? A prečo áno?
AOMEGA inštitút SA PROFESIONALIZUJE, aby ste to, čo inde nenájdete našli u nás. AOMEGA inštitút prinesie pravidelne aj príležitostne kvalitné texty zo sveta, spoločnosti a vždy sa bude snažiť ukázať ako sa nové tradície zajtrajška rodia práve dnes. Ako to nejde bez toho, aby sme poznávali a rástli. Cez otvorené texty, online aj offline podujatia, diskusie či tlačové konferencie o tom ako sa tradičný svet dynamicky za posledné roky zmenil a ako zrodil vďaka novému poznaniu nové cesty a tradície.
AOMEGA inštitút SA PROFESIONALIZUJE, aby ste to, čo inde nenájdete našli u nás. AOMEGA inštitút prinesie pravidelne aj príležitostne kvalitné texty zo sveta, spoločnosti a vždy sa bude snažiť ukázať ako sa nové tradície zajtrajška rodia práve dnes. Ako to nejde bez toho, aby sme poznávali a rástli. Cez otvorené texty, online aj offline podujatia, diskusie či tlačové konferencie o tom ako sa tradičný svet dynamicky za posledné roky zmenil a ako zrodil vďaka novému poznaniu nové cesty a tradície.
Môj optimizmus pri pohľade do budúcnosti sa rodí z presvedčenia a skúsenosti, že je tu veľa ľudí, ktorí potrebujú podporu, pochopenie a spriaznené okolie aby našli silu a nádej prekonať váhanie a neistotu pri pohľade na skľučujúcu situáciu blízko okolo nás ale aj za našimi východnými, južnými či západnými hranicami.
Práve spolupráca na projekte Tomáša Halíka ma upevnila v presvedčení že budovanie odolnosti jednotlivca a spoločnosti voči používaniu slova, informácií a náboženstva na šírenie strachu a nenávisti si vyžaduje celého človeka a odborné vytrvalé full time-ové úsilie.
Chcem robiť nezávislú osvetovú prácu na webe, na stránka sociálnych médií, stretávať sa s vami na diskusiách aj na káve. Nepôjde to však bez vás. Verím, že vaša podpora ukáže že som vašim a nie zahraničným agentom. Potrebujeme preto spolu so spolupracovníkmi, ktorých budem postupne pozývať a predstavovať vašu podporu, aby sme postavili na nohy našu alfu a omegu, náš AOMEGA inštitút.
Chcem robiť nezávislú osvetovú prácu na webe, na stránka sociálnych médií, stretávať sa s vami na diskusiách aj na káve. Nepôjde to však bez vás. Verím, že vaša podpora ukáže že som vašim a nie zahraničným agentom. Potrebujeme preto spolu so spolupracovníkmi, ktorých budem postupne pozývať a predstavovať vašu podporu, aby sme postavili na nohy našu alfu a omegu, náš AOMEGA inštitút.
AOMEGA / Podporte aktuálne debaty a informácie zo svetového kresťanstva
AOMEGA je projekt, ktorý prinesie aktuálne informácie, komentáre a rozsiahlejšie texty ktoré budú podporovať hľadanie a odvážne rozhodnutia jednotlivcov žiť v tomto svete svoje presvedčenie a vieru inak ako okolie. Bez pretvárky a formalizmu či povrchného nálepkovania. A podľa toho slobodne aj žijú, pracujú a konajú.
V rozdelenej spoločnosti budem hľadať slová a cesty ako prinášať odvahu a svetlo tam, kde sa predsudky a strach uhniezdili zo strachu a rešpektu voči tradičným autoritám a inštitúciám.
Takáto kvalitná práce je bez finančného krytia nemožná, zvlášť ak má byť dostupná všetkým, ktorí sú na tieto informácie bytostne odkázaní, ale nevedia si ich zaplatiť. Ale vďaka vašej podpore bude online obsaha AOMEGA inštitútu dostupný pre všetkých.
AOMEGA / Odborní partneri zo sveta vzdelávania, podnikania, kultúry aj vedy
AOMEGA má okolo seba tím zložený zo skúsených profesionálov lekárov, podnikateľov, učiteľov, akademikov aj aktivistov, ktorých viera a presvedčenie má spoločného menovateľ empatie a spolupráce. Okrem odbornosti budú aktivity a podujatia AOMEGA inštitútu ponúkať ľudskú skúsenosť overenú v praktických životných výzvach ako ňou prešli odborníci a odborníčky vo svojich odboroch podľa expertízy ako učiteľky, profesorky, pedagógovia, teológovia, lekári či podnikatelia ale aj ako otcovia a mamy, veriaci, inak veriaci či neveriaci.
O veciach viery a etiky budú uvažovať otvorene a nahlas gejovia aj lezby, obete domáceho či sexuálneho násilia ako aj tí a tie, ktorí a ktoré im pomáhali. Moja skúsenosť z blogovania, komentovania, práce v médiách či vo svete vzdelávania, biznisu či neziskového sektoru mi dávajú veľa dôvodov veriť, že sa to môže veľmi dobre podariť.
AOMEGA / Na čo použijeme vašu finančnú podporu
„FACE TO FACE“ verejné podujatia a aktivity s odborníkmi, verejne aktívnymi ľuďmi či zaujímavými ľuďmi, ktorí nás budú motivovať k praktickému a angažovanému konaniu budú preto dôležitou súčasťou toho, čomu sa chce AOMEGA inštitút venovať. Bude to pre nás dôležitý signál a usitenie, že nám verejnosť rozumie a praje.
AOMEGA fórum sa preto už 20. novembra a 17. decembra o 19.00 hod v KAFE Scherz NAŽIVO predstaví verejnosti v dialógu o tom, akú úlohu hrá viera v spoločenských či vojenských konfliktoch, najmä tom na Blízkom východe s filozofom Michalom Liptákom a politológom Jozefom Lenčom. O budovaní odolnosti a zneužívaní náboženstva v slovenskej realite budeme diskutovať s právničkou Luciou Berdisovou a historičkou Evou Škorvánkovou.
Na tému národnej a náboženskej identity pripravíme publikáciu, ktorá ponúkne oporu pre dynamickejšie a otvorenejšie uvažovanie o viere, národe a praktickom živote v dnešnom svete. Obsahovo a odborne sa pri tom oprieme o zistenia a záver tejto publikácie o národnej a náboženskej identite
S vašou podporu vytvoríme bezpečný priestor a okruh agilne spolupracujúcich jednotlivcov a organizácií pre poradenstvo a sprevádzanie tých, ktorí sa kvôli svojej „menšinovej“ či „inej“ viere, sexuálnej orietácii či presvedčeniu stretli v osobnom živote, v zamestnaní či v náboženskej komunite s ponižovaním, zneužívaním či výsmechom. Doterajšie neformálne rozhovory transformujeme na semináre či osobné stretnutia s tými, ktorí takúto formu prijatia hľadajú a zatiaľ nenachádzajú.
Postupne vytvoríme webovú aj offline platformu pre networking pre jednotlivcov a partnerské organizácie AOMEGA inštitútu. AOMEGA bude miestom skutočnej spolupráce ľudí, nápadov a konkrétnych menších podujatí v kluboch, kultúrnych centrách či knižniciach. AOMEGA cez oficiálne siete pomoc ponúkne čo najširšej komunite. Chceme túto platformu otvoriť a ponúknuť cestou mimoriadneho členstva aj firmám, ktoré sa s témami ľudských práv a etických hodnôt stretávajú pri konkrétnych situáciách v pracovnom prostredí vo svojom portfóliu vo svete médií, biznisu či verejných politík pri podpore pestrosti, otvorenosti a súdržnosti svojich tímov.
Pomôžte AOMEGA inštitútu ako odkliatemu pevnému ostrovu zdravej viery a rozumu v dobe, v ktorej je také ťažké veriť.
Podporte nás finančným darom, aby sme spolu mohli žiť vo svete, kde je viac lásky a pravdy ako lží na nenávisti.
AOMEGA inštitút a jeho zakladajúca listina nesie aj podpis Antona Srholca, ktorý aj v komunistických Jáchymovských lágroch našiel zdroj svetla a nádeje. Tento odkaz chcem ponúknuť a oživiť. AOMEGA inštitút prichádza v novej situácii aby otvorené, slobodné a dospelé kresťanstvo mohlo vstúpiť do sveta v čase jeho vnútornej únavy a vyčerpanosti.
Aby tí, ktorí očakávajú pomoc zvonku, našli silu Ducha v sebe a vo vzájomnej pomoci, solidarite, empatii a spolupráci. Chceme, aby sa osobné presvedčenie neveriacich ľudí, aj osobná viera tých, ktorí v dnešnom svete nenachádzajú kompas ani vo svojich cirkvách vzájomne posilňovali a nachádzali cesty k sebe navzájom a spolu do budúcnosti.
Miroslav Kocúr
Miroslav Kocúr sa narodil v roku 1969, vyštudoval Teologickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave – TI Spišské Podhradie. Postgraduálne štúdium absolvoval v Ríme a Jeruzaleme. Dizertáciu na tému náboženskej a národnej identity obhájil na Gregoriánskej univerzite v Ríme. V roku 1995 ho vysvätili za rímskokatolíckeho kňaza, v roku 2003 sa z tejto služby na vlastnú žiadosť rozhodol odísť. Je ženatý a má dve dcéry.
Bol prvým riaditeľom gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave, riaditeľom Via Iuris, koordinátorom programu LEAF Award, v rámci ktorého vyhľadával a podporoval talentovaných študentov. Pracoval neskôr ako manažér publicity a IT infraštruktúry na Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže aj v online škole pre deti utečencov School To Go.
Aktuálne prednáša na BISLA/Medzinárodná škola liberálnych štúdií. Je autorom viacerých knižných prekladov a publikácií. Má blogy na v denníkoch N a SME kde aj príležitostne prispieva komentármi a publicistickými textami. Je aktívny občan, občiansky aktivista a radový člen Progresívneho Slovenska. V rokoch 2015–2018 moderoval v Slovenskom rozhlase program Hosť Pyramídy v RTVS a program Sobotné reflexie. Po príchode nového vedenia pána Rezníka spolupráca „nepokračovala“. Viac informácií nájdete na jeho FB a IG profiloch, na jeho blogoch a na webovej stránke.
AOMEGA fórum na tému KONFLIKT NA BLÍZKOM VÝCHODE a náboženská viera.
AOMEGA fórum 20. novembra 2024 o 19.00 hodine v KAFE Scherz v Bratislave s Michalom Liptákom a Jozefom Lenčom sa pozrieme na súvislosti blízkovýchodného konfliktu a na to, do akej miery a či vôbec súvisí s náboženskými interpretáciami svetových monoteistických náboženstiev. Debata právnika, politológa a teológa sľubuje veľa inšpiratívnych a osvetľujúcich podnetov. Všetci ste vítaní.
KAFE Scherz sľubuje podvečernú príjemnú a tvorivú diskusiu v príjemnom prostredí ľudovej kaviarne s príležitosťou položiť otázky a dostať kompetentné odpovede.
AOMEGA inštitút vstupuje touto diskusiou do fázy verejných diskusií presahov a súvislostí osobného presvedčenia do verejného diania a spoločenských súvislostí aktuálnych procesov v spoločnosti aj osobnom živote jednotlivcov.
Dialógy AOMEGA fóra moderuje ako témou zaujatý moderátor a hostiteľ podujatia. Miroslav Kocúr, ktorý je teológ, pedagóg a publicista. Je výkonným riaditeľom AOMEGA inštitútu, ktorý vznikol v roku 2014. V súčasnosti vyučuje na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií v Bratislave. Venuje sa vo svojej odbornej a publicistickej práci aktuálnym súvislostiam a presahom teologických interpretácií do súčasnej spoločenskej a politickej diskusie a diania.
HOSTIA:
Michal Lipták vyštudoval právo a filozofiu na Trnavskej univerzite. Po dokončení doktorátu z filozofie, kde sa venoval fenomenológii a filozofii umenia, sa živí ako právnik. Mimo svojich odborov sa zaujíma o zahraničnú politiku, ekonomiku a vážnu hudbu.
Jozef Lenč je politológ. V súčasnosti vyučuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne komentuje dianie na Blízkom východe v slovenských médiách. Je praktizujúcim moslimom.
AOMEGA fórum na tému BUDOVANIE ODOLNOSTI a zneužívanie náboženstva
HOSŤKY:
Lucia Berdisová ústavná právnička, vysokoškolská, vysokoškolská učiteľka. Vyštudovala právo a filozofiu. Pôsobí na Ústave štátu a práva SAV a na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. V minulosti pracovala aj ako poradkyňa na Ústavnom súde, radila verejnej ochrankyni práv a ministerke spravodlivosti v oblasti ústavného práva a bola členkou súdnej rady. Venuje sa ústavnému právu Slovenskej republiky, analytickej právnej filozofii a profesijnej právnickej etike.